Czy fotowoltaiką można ogrzać dom?

Chcesz zainwestować w energię słoneczną i zastanawiasz się jak przebiega produkcja energii panelu słonecznego. Możliwe też, że nie rozumiesz szczegółowo ich działania. Wiemy, że nie jest łatwo znaleźć jasne i proste informacje na ten temat. Dlatego wyjaśniamy wszystko na temat wydajności panelu słonecznego, z zastosowaniem tej techniki fotowoltaicznej na stronie: https://www.otovo.pl

Podstawy zrozumienia wydajności i produkcji paneli słonecznych

Efekt fotoelektryczny: jak fotowoltaika od Otovo wytwarza energię elektryczną?

W przypadku panelu fotowoltaicznego to właśnie zastosowanie tzw. ogniw fotowoltaicznych umożliwia wytworzenie zjawiska fotoelektrycznego. Ogniwa te są produkowane z krzemu. Krzem jest głównym składnikiem piasku i dlatego jest bardzo powszechnym materiałem wykorzystywanym w produkcji paneli słonecznych.

Ogniwa fotowoltaiczne to półprzewodniki. Są to materiały izolujące lub przewodzące w zależności od warunków. W efekcie półprzewodnik staje się przewodzący, jeśli zostanie podgrzany, oświetlony lub poddany działaniu określonego napięcia. W przypadku ogniw fotowoltaicznych, po oświetleniu stają się one przewodzące i umożliwiają wytworzenie prądu elektrycznego.

Podłączając panele słoneczne do obwodu elektrycznego, możemy zasilać urządzenia elektryczne. Panele fotowoltaiczne są więc pomysłowymi systemami wytwarzania energii.

Moc elektryczna fotowoltaicznego panelu słonecznego

Należy wziąć pod uwagę, że nominalna moc szczytowa instalacji odpowiada następującym warunkom:

  • Temperatura ani za zimna, ani za wysoka 25°
  • Nasłonecznienie 1000 watów na m2
  • Powierzchnia nachylona pod kątem 30° i skierowana na południe
  • Czyste Niebo

Od czego zależy efektywność i wydajność energii słonecznej i jak można ją poprawić?

Wydajność twoich paneli zależy od rodzaju, ale także od różnych czynników środowiskowych.

Twój poziom nasłonecznienia

Po pierwsze, to poziom nasłonecznienia wpłynie na wydajność Twojej instalacji. W zależności od Twojej pozycji geograficznej ten poziom będzie inny.

Wpływ temperatury

Można by pomyśleć, że im cieplej, tym lepiej dla produkcji energii słonecznej. Ale tak nie jest! Powyżej temperatury 25° sprawność kolektora słonecznego spada. Każdy stopień powyżej tej granicy obniża sprawność systemu o 0,5%.

Dlatego interesujące są hybrydowe kolektory słoneczne. Dzięki wymiennikowi ciepła stale utrzymują niską temperaturę. Dzięki temu ich sprawność jest wyższa niż konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych.

Orientacja i nachylenie paneli słonecznych

Orientacja i nachylenie są podstawowymi czynnikami wpływającymi na wydajność Twojej instalacji. Zależą one od rodzaju zastosowanych paneli słonecznych oraz Twoich potrzeb. Zespół specjalistów Otovo realizuje profesjonalne zbadanie wszystkich zagadnień – nachylenia i zapotrzebowania na energię podczas opracowania projektu instalacji solarnej. 

Wpływ cienia i odległych cieni

Wreszcie nie możemy lekceważyć znaczenia cieni. Wszystkie elementy, które tworzą cień na panelach słonecznych, zmniejszają wydajność tych ostatnich. Może to być na przykład komin lub drzewo. Wszystkie te bliskie cienie należy wziąć pod uwagę. 

Jak z biegiem czasu zmienia się wydajność i wydajność paneli?

Wszystko podlega czasowi, nawet panele słoneczne. Z biegiem lat ich wydajność spada. Mówimy o minimalnej obniżce każdego roku w przedziale od 0,5% do 0,8%. Dzięki temu po 10 latach eksploatacji panele zachowują co najmniej 90% swojej sprawności.

Systemy fotowoltaiczne stanowią doskonałe magazyny energii, które gwarantują obniżenie rachunków, jak również mają znaczny wpływ na ochronę środowiska poprzez obniżanie emisji gazów cieplarnianych.

Dowiedz się więcej: https://www.otovo.pl

Previous post Czy detoks narkotykowy jest ostatnią szansą?
Next post Kurtyny przemysłowe w nowoczesnych przedsiębiorstwach

Dodaj komentarz

Czytelnia

Wiedza, która trzeba poznać